Keďže vznik Stredného odborného učilišťa strojárskeho je neoddeliteľne spätý so vznikom bývalého materského závodu Tatra, považujeme za vhodné zmieniť sa niekoľkými vetami aj o histórii jeho vzniku.
Presne 28.októbra 1951 bola v Bánovciach nad Bebravou spustená strojárska výroba. Samotná fabrika sa začala stavať v roku 1949, len štyri roky po skončení druhej svetovej vojny. O vybudovanie továrne mali záujem Škodove závody n.p. J.Fučíka v Brne, a tiež Škodove závody n. p. podnikové riaditeľstvo Praha. Pozemky, na ktorých stojí dnešná akciová spoločnosť patrili pani Blanke Priesenderovej, rodenej Chliesingerovej. Rozhodnutím číslo 38462/1950 vtedajšieho Povereníctva pôdohospodárstva bol majetok Blanky Priesenderovej pridelený z hľadiska verejného záujmu Škodovým závodom, n.p. J.Fučíka v Brne. Investormi boli Škodove závody riaditeľstvo Praha a závod sa budoval ako pobočný pre Škodove závody Brno n.p. závody J.Fučíka, továrne na elektrotechnické prístroje. Projekty fabriky vznikali v Kovoprojetke n.p. oblastný závod Bratislava, stavebné práce vykonával Priemstav n.p. Bratislava, závod Nováky. Predovšetkým vplyvom meniacej sa medzinárodnej klímy a nástupom studenej vojny dochádza 2.augusta 1951 na základe rozhodnutia ČSVK v Prahe k začleneniu novodobudovaného závodu v Bánovciach nad Bebravou do zväzku závodov K. J. Vorošilova n.p. Dubnica nad Váhom a hlavným výrobným programom sa stáva špeciálna výroba.
V týchto dňoch sa datuje i rozhodnutie o vzniku strediska pracujúceho dorastu, ktoré bolo prvým historickým krokom smerujúcim ku vzniku SOUs. V rokoch 1952 až 1955 sa bánovskému strojárskemu závodu darí a zaznamenáva sústavnú konjuktúru. Obrat prestavuje rok 1955 kedy dochádza k ukončeniu špeciálnej výroby a z následného nedostatku pracovných príležitostí aj k hromadnému odchodu zamestnancov z fabriky. Po niekoľkých krátkodobých experimentoch s poľnohospodárskymi strojmi dochádza k zásadnému obratu v roku 1958, keď sa bánovský závod rozlúčil s názvom Závody K. J. Vorošilova n. p. Dubnica nad Váhom, pobočný závod Bánovce nad Bebravou a bol začlenený do zväzku n.p. Tatra Kopřivnice. Závod dostal do vienka nový výrobný program, ktorého finálnym produktom sa stal dnes už legendárny a pre mnohých profesionálnych vodičov kultový automobil T 141.
V priebehu nasledujúcich rokov sa výrobný program závodu neustále rožširuje. V roku 1961 bo položený základný kameň pre ďalšiu dostavbu závodu – vybudovanie novej výrobnej haly o rozlohe 25 000 metrov štvorcových. Realizátorom stavby bol Hydrostav n. p. Od roku 1966 sa stáva ďalším finálnym výrobkom T-138, od roku 1970 T 148 a od osemdesiatych rokov aj T 813 a T 815. Sedemdesiate roky znamenajú asi najväčší doterajší rozkvet závodu, kedy sa stavajú nové výrobné haly a popri nich sa mohutne rozvíja aj celá terciárna sféra bánovskej oblasti. Stavajú sa nielen nové byty, ale buduje sa sieť služieb, športoviská, školy, aj nový areál učilišťa, Dom kultúry... k historickému jadru mesta v jeho okrajových častiach pribúdajú nové sídliská. V roku 1986 bola zriadená štátna hospodárska organizácia Tatra Bánovce nad Bebravou národný podnik. V júli 1988 sa transformuje na kombinátny podnik Tatra, kombinát Bánovce nad Bebravou. V tejto podobe zotrváva až do spoločensko-politických zmien v roku 1989-1990 kedy dochádza k rozdeľovaniu veľkých hospodárskych podnikov koncernového a kombinátneho typu na rad samostatných podnikov. Takto v roku 1990 vzniká štátny podnik VAB Bánovce nad Bebravou, aby v roku 1991 v I. vlne kupónovej privatizácie získali investičné fondy a individuálni akcionári 44, 54 % akcií podniku. Pre začiatok nového tisícročia je charakteristická veľmi zložitá politická situácia vo svete, dynamická globalizácia svetovej ekonomiky, rozpad dovtedajších svetových trhov a nesmierne tvrdý konkurenčný boj pri ich novom rozdelení. V týchto mimoriadne komplikovaných a nestabilných podmienkach, vďaka enormnému úsiliu ľudí, ktorí v nej pracujú, žije bánovská Tatrovka už ako akciová spoločnosť ďalej.